Notes - Fisika - Radiasi
Radiasi Benda Hitam
P=e*σ*A*T^4
T, Temperature, T=(T_C)+273
(A_), Area
e, Emisivitas 0≤e≤1
σ=5.67⋅10^(-8), Boltzmann constant
Light is a wave.
c=ƒ*λ
c=3⋅10^8, the speed of light (m/s)
ƒ, Frequency (Hz)
λ, Wavelength (m)
Ex. 1
P=0.8⋅5.67⋅10^(-8)⋅(10⋅10^(-2))^2⋅(727+273)^4=2268/5=453.6
Ex. 2
32=x⋅(127+273)^4
x=1/800000000
P=1/800000000⋅(327+273)^4=162W
Ex. 3
(I_S)=1400⋅((1.5⋅10^11)/(7⋅10^8))^2=450000000/7=64285714.28
(I_S)=5.67⋅10^(-8)⋅T^4
T^4=64285714.28/(5.67⋅10^(-8))
T=5802.736551281401K
Ex. 4
E=5.67⋅10^(-8)⋅0.5⋅2⋅10^(-6)⋅100^4⋅10
E=567/10000000=567⋅10^(-7)=5.67⋅10^(-5)
Ex. 5
3.6⋅10^26=6⋅10^16⋅5.67⋅10^(-8)⋅1⋅T^4
T=√(4,(3.6⋅10^26)/(6⋅10^16⋅5.67⋅10^(-8)))=20000/21*5^3/4√(4,1029)
Wien
t⋅λ=C
The hotter a black body is, the smaller the wavelength emitted.
C=2.9⋅10^(-3), the Wien constant
T, Temperature
Plancke
E=h*ƒ=(h*c)/λ
E, Energy of a Singular Photon
h=6.6⋅10^(-34), Plancke's Constant
Compton
E=h⋅c/λ
(E^′)=h⋅c/(λ^′)
Δ(λ)=(λ^′)-λ
Δ(λ)=h/(m⋅c)⋅cos(θ)
m=9.1⋅10^(-31)
c=3⋅10^8
(E_k)=E-(E^′)=1/2*m*v^2
Problem 1
Δ(λ)=(2.43⋅10^(-12))/(9.1⋅10^(-31)⋅3⋅10^8)⋅1/2=0,0012
λ=0.2-0.0012=0.1988
Problem 2
λ=0.035mm=3.5⋅10^(-11)
θ=37°
Δ(λ)=(6.6⋅10^(-34))/(9.1⋅10^(-31)⋅3⋅10^8)⋅(1-4/5)
=4.835⋅10^(-13)
(λ^′)=4.835⋅10^(-13)+3.5⋅10^(-11)=3.54⋅10^(-11)
(E^′)=6.6⋅10^(-34)⋅(3⋅10^8)/(3.54⋅10^(-11))=5.59⋅10^(-15)
(E_k)=6.6⋅10^(-34)⋅(3⋅10^8)/(3.5⋅10^(-11))-5.59⋅10^(-15)=6.71⋅10^(-17)
Problem 3
λ=1⋅10^(-10)
θ=90°
∴Δ(λ)=(6.6⋅10^(-34))/(9.1⋅10^(-31)⋅3⋅10^8)⋅(1-cos(90°))=2.42⋅10^(-12)
(λ^′)=2.42⋅10^(-12)+1⋅10^(-10)=1.02⋅10^(-10)
(E_k)=6.6⋅10^(-34)⋅3⋅10^(-8)⋅(1/(1⋅10^(-10))-1/(1.02⋅10^(-10)))=3.88⋅10^(-33)
3.88⋅10^(-33)=1/2⋅