Assessment Task 2: Engineering Problem A Working
Question 1:
First we need to calculate torque keeping the gate closed due to hydrostatic pressure and the weight of the gate.
(τ_↻)=(τ_P)+(τ_W)
(τ_P)=(r_P)*(F_R)
(F_R)=(P_avg)*A
(P_avg)=(P_C)
(P_C)=ρ*g*(h_C)
where
ρ=1000kg/m^3 (density of water)
g=9.81m/s^2 (acceleration due to gravity)
(h_C)= 1m+1/2*(5m)=3.5m (1m)of water above gate and then half the height of the gate)
Ignoring (P_atm)since it acts on both sides of the gate
Thus
(P_C)=(1000kg/m^3)*(9.81m/s^2)*(3.5m)
(P_C)=34335Pa
(P_avg)=34335Pa
Define a as the width of the gate and b as the length of the gate
Thus
A=a*b
Where
a=10*m (Given from question)
sin(45°)=(5*m)/b
b=(5*m*)/sin(45°)
sin(45°)=1/√(,2)
Thus
b=5√(,2)*m
Hence
A=(10m)*(5√(,2)*m)
A=50√(,2)*m^2
Thus
(F_R)=(34335Pa)*(50√(,2)*m^2)
(F_R)=1716750√(,2)*N
Now to find (r_p)
(r_p)=(y_P)-(y_B)
(y_P)=(y_c)+ (I_xx,c)/((y_c)*A) (ignoring ((P_atm))
sin(45°)=(h_C)/(y_c)
(y_c)=(h_C)/sin(45°)
(y_c) =3.5√(,2)*m
(I_xx,c)=(a*b^3)/12
(I_xx,c)=((10m)*(5√(,2)*m)^3)/12
(I_xx,c)=(625√(,2)*m^4)/3
Thus
(y_P)=(3.5√(,2)*m)+((625√(,2)*m^4)/((3)*(3.5√(,2)*m)*(50√(,2)*m^2)))
(y_P)=((86√(,2)*m)/21)
sin(45°)=1m/(y_B)
(y_B)=1m/sin(45°)
(y_B)=√(,2)*m
Thus
(r_P)=((86√(,2)*m)/21)-(√(,2)*m)
(r_P)=(65√(,2)*m)/21
Hence torque on the gate due to water pressure is
(τ_P)=((65√(,2)*m)/21)*(1716750√(,2)*N)
(τ_P)=10627500N*m
Now to calculate the torque due to gravity
(τ_W)=(r_W)*(F_W)
(F_W)=m*g
Where
m=500kg
So
(F_W)=(500*kg)*(9.81m/s^2)
(F_W)=4905N
Gravity acts through the centroid assuming uniform weight distribution
So
cos(45°)=(r_W)/(b/2)
(r_W)=(b*cos(45°))/2
(r_W)=(5*m)/2
(r_W)=2.5m
Thus
(τ_W)=(4905N)*(2.5m)
(τ_W)=12262.5N*m
Hence
(τ_↻)=10627500N*m+12262.5N*m
(τ_↻)=10639762.5N*m
Torque opening the gate
(τ_↺)=r*F
To open the gate
(τ_↺)=(τ_↻)
Thus
r*F=(τ_↻)
F=(τ_↻)/r
Force is applied normal to the gate at the centroid
Thus
r=(r_P) (As pressure also acted on the centroid normal to the surface)
r=(65√(,2)*m)/21
Hence
F=10639762.5N*m/((65√(,2)*m)/21)
F=3437461.731N/√(,2)
F=2430652.5N
F=2.43⨉10^6N
Question 2:
(a):
d(y)/d(x)=v/u=(-2-3*y)/(12+3*x)
d(y)/(-2-3*y)=d(x)/(12+3*x)
(∫_^)(d(y)/(-2-3*y))=(∫_^)(d(x)/(12+3*x))
Let a = -2-3*y, b=12+3*x
d(a)/d(y)=-3, d(b)/d(x)=3
d(y)=-d(a)/3 , d(x)=d(b)/3
-1/3*(∫_^)(d(a)/a)=1/3*(∫_^)(d(b)/b)
-1/3*ln|a|=1/3*ln|b|+C
-ln||−2−3*y||=ln|12+3*x|+C
-ln||−2−3*y||=ln|3*(4+x)|+C
-ln||−2−3*y||=ln|4+x|+ln|3|+C (ln|3| is a constant)
-ln||−2−3*y||=ln|4+x|+C
-ln||−2−3*y||-ln|4+x|=C
Ccan be any real number so
ln||−2−3*y||+ln|4+x| = C
ln|-2-3*y|*|+x| = C
ln|(-2-3*y)*(4+x)|=C
ℇ^ln|(-2-3*y)*(4+x)|=ℇ^C
|(-2-3*y)*(4+x)|=C where C > 0
(-2-3*y)*(+x)=±C
(-2-3*y)*(4+x)=C where C ∈ ℝ
-2-3*y=C/(4+x)
y=C/(-3*(4+x))-2/3
Absorbing constants into C:
y=C/(4+x)-2/3
(b): UNDONE DO THIS DONT SUBMIT BEFORE YOU DO THIS
AHHHHH
AHHHH*AHH
AHHHH
Question 3:
(a):
(W_electricity)=(η_turbine)*(η_generator)*(W_wind)
Where
(η_turbine) =0.5
(η_generator)=0.95
(W_wind)=(E_kinetic) (no potential energy is transferred)
(E_kinetic)=1/2*m*v^2
m=ρ*v*A
Where
ρ=1.25kg/m^3
(v_min)=40km/h
(v_min)=40*(1000m/3600s)
(v_min)=100m/s/9
(v_max)=60km/h
(v_max)=60*(1000m/3600s)
(v_max)=50m/s/3
A=π*(D/2)^2
D=100m
A=π*(100m/2)^2
A=2500*π*m^2
Thus
(m_min)=(1.25kg/m^3)*(100m/s/9)*(2500*π*m^2)
(m_min)=(312500*π*k*g/s)/9
(m_max)=(1.25kg/m^3)*(50m/s/3)*(2500*π*m^2)
(m_max)=(156250*π*k*g/s)/3
Hence
(E_kinetic,min)=1/2*((312500*π*k*g/s)/9)*(100m/s/9)^2
(E_kinetic,min) =2143347.051*π*W
(E_kinetic,max)=1/2*((156250*π*k*g/s)/3)*(50m/s/3)^2
(E_kinetic,max) =(195312500*π*W)/27
Thus
(W_wind,min)=2143347.051*π*W
(W_wind,max)==(195312500*π*W)/27
(W_electricity,min)=(η_turbine)*(η_generator)*(W_wind,min)
(W_electricity,min)=(0.5)*(0.95)*(2143347.051*π*W)
(W_electricity,min)=3198423.591*W
(W_electricity,min)=3.20⨉10^6*W
(W_electricity,min)=3.20⨉10^3*k*W
(W_electricity,max)=(η_turbine)*(η_generator)*(W_wind,max)
(W_electricity,max)=(0.5)*(0.95)*((195312500*π*W)/27)
(W_electricity,max)=10794679.62
(W_electricity,max)=1.08⨉10^7*W
(W_electricity,max)=1.08⨯10^4*k*W
(b):
F=m*a
m=m*Δ(t)
a=d(v)/d(t)
m=ρ*v*A
Where
ρ=1.25kg/m^3
v=60km/h=50m/s/3 (max force when velocity is maximal as this will create the greatest transfer of momentum)
A=D*h (Area horizontally facing wind is a rectangle assuming force is from one side only)
D=2000⨉10^(-3)m
h=150m
Thus
A=(2000⨉10^(-3)m)*(150m)
A=300m
Maximum force is when momentum from air is transferred and air loses all its momentum, thus losing all its velocity. Thus compute acceleration at this point.
d(v)/d(t)=Δ(v)/Δ(t)
Δ(v)=(0km/h-60km/h)
Δ(v)=-(60*(1000m))/3600s
Δ(v)=-50m/s/3
Hence
F=(m*Δ(t))*(Δ(v)/Δ(t))
F=(ρ*v)*Δ(v)
F=(1.25kg/m^3)*(-50m/s/3)
F=-125N/6
Assuming F is in positive